Global

You are here

Syngenta Flowers Turkey

Önemli Piyasa Trendleri

Türkiye Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bir ülke olarak bilinir, ama bununla beraber kuzey ve iç bölgeleri, güney bölgelerine nazaran daha soğuk bir iklime sahiptir. Coğrafi özellikleri Türkiye’ye saksılık ve mevsimlik çiçek üretimi konusunda büyük avantajlar sağlar.Türkiye’de yapılan üretim daha çok belediyeler, devlet kurumları ve peyzaj firmaları tarafından peyzaj uygulamaları için kullanılır. Türkiye’de toplumsal alanların çiçeklerle dekore edilmesi güçlü bir gelenektir. Ayrıca kesme çiçek sektörü Rusya ve Balkan bölgesine önemli miktarda ihracat yapmaktadır.
İç pazarda çiçekler tüketicilere perakende olarak süpermarketler, fidanlıklar ve pazarlardaki satışlar aracılığı ile ulaşır.
Türkiye’nin kuzey  batı bölgesinde yer alan Yalova şehri Türkiye’nin en önemli üretim bölgesidir. Diğer önemli bölgeler sırasıyla İzmir, Antalya ve Adana şehirleridir.
Türkiye’de 3 ana üretim sezonu vardır. Bunlar; ilkbahar, yaz ve sonbahar sezonlarıdır. Ülkenin doğu bölgesi kışın oldukça soğuk bir iklime sahiptir. Güney doğu bölgesinde ise yazları aşırı sıcaklar görülebilir.
Üreticiler genellikle sera içerisinde üretim yaparlar. Geniş bir üretim çeşitliliği bulunan Türkiye’de en fazla üretilen çeşitler; sardunya, kadife, begonya, petunya, pervane, menekşe, çuha, bodrum papatyası gibi ürünlerdir. Syngenta flowers en geniş çeşitlilikteki, birbirinden kaliteli ürünlerini Türkiye pazarına sunmaktadır.

Key Market Trends

Turkey is widely known for its Mediterranean climate, but the northern part of the country can be quite cooler. Winters are often rainy and relatively warm, and summers are usually hot. This provides Turkey with ample climatologic opportunities to grow pot and bedding flowers on a large scale. Much of the Turkish flower production is for landscaping projects by local governments and the tourism sector. Turkey has a strong tradition of decorating the public space with beautiful flowers. There is a export business towards Russian countries and Balkan for cut flowers.
In the domestic market flowers reach the consumer via retail like supermarkets, garden centres and the typical bazar markets.
Yalova is the most important region for flowers production and is situated in the North West of Turkey. Other important production areas are around the cities of Izmir, Antalya and Adana.
Turkey has three seasons: Spring, Summer and Autumn/Winter season. The eastern parts of the country have extremely cold winters and hot summers.
Growers usually produce many crops in their greenhouses. There is a wide portfolio of crops produced in Turkey, such as Pelargonium, Tagetes Erecta, Begonia, Petunia, Gazania, Osteospermum, Vinca, Zinnia, Viola, Primula and many more. Syngenta Flowers offers the widest range of varieties in all the pot and bedding crops with outstanding characteristics for the Turkish market.

Syngenta Flowers Türkiye Vinca Cora

Syngenta Pelargonium showing off in Turkish tourist area

Türkiye için ıslah

Türkiye pazarı kaliteli ürünleri talep eder. Bu sebeple Syngenta Flowers piyasada en güçlü çeşitleriyle bulunmaya kararlıdır. Çeşitlerimizde göz alıcı renkler, yağışsız geçen yazlarla başa çıkabilmek için gerekli hastalık dayanımı ve sıcaklık toleransı ile buluşur. Syngenta Flowers üreticilerin genetiklerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamaya kararlıdır. Bu nedenle teknik destek, online dökümanlar, eğitici videolar ve uzmanlar tarafından yapılan sera ziyaretleri ile sunulur.

Breeding for Turkey

The Turkish flowers market is demanding high quality products. Therefore Syngenta Flowers is committed to bring the strongest varieties to the market. Attractive colors are combined with usefull traits like multiple disease tolerances and heat tolerance to cope with the dry summers. Syngenta Flowers varieties are bred to bring continuous profit to Turkish growers. Syngenta Flowers is committed to make sure growers are enabled to bring the most out of their genetics. Therefore technical support is offered with online documentation, tutorial video's and personal visits by specialists. 

 

Teknik destek ihtiyacı için

Syngenta flowers piyasadaki yerel uzmanlığı ile Türkiyedeki çiçek üreticilerini destekleyebilir. Online üretici toplantıları, sanal turlar ile ürün yelpazemizdeki fırsat ürünler, teknik destek ekibimiz tarafından netleştirilebilir. Eğer internet üzerinden gerçekleştirdiğimiz sanal tur ve web toplantılarına ücretsiz katılmak isterseniz lütfen web seminerlerimize kaydolunuz.

Need for technical support

With local expertise in the market, Syngenta Flowers can support flower producers throughout the Turkish continent. With online grower meetings and virtual tours, the opportunities of our portfolio are clarified by our experienced technical support team. If you are interested in one of our webinars, you can pre-register here. The webinars are free of charge. Sign up for our webinars.

Register for webinar
Web seminerlerimize kaydolun
.

 

İletişim

Lütfen size yakın bir distribütörümüze Syngenta Flowers Türkiye distribütör ağından ulaşınız.

Contact

Order at your Syngenta distributor nearby
Syngenta Flowers Türkiye distribütör ağından ulaşınız

Key Account Manager Turkey: Can Cahit Erol.

 

Pazarlama desteği

Marketing Support

 

Bizden haberleri ve yenilikleri kaçırma!

Yıldan yıla geliştirdiğimiz yeni çeşitlerimizi size sunuyoruz. Yeni çeşitlerimiz ve inovasyonlarımız ile ilgili ilk öğrenen olmak istiyorsanız

Don't miss out on our news and updates!

Year after year we are bringing exceptional new and improved varieties to the market.

Sign up for our newsletter
Syngenta Flowers uluslararası gazesi için kaydolunuz.

 
Yüksel Akbulut is the company owner of Akbulut Süs Bitkileri. Read his story on Ivy League here.
Tango testimonials of Gülsu Flowers and Lalegül Peyzaj.
Read the story