Tango testimonials of Gülsu Flowers and Lalegül Peyzaj

Turkey

Gülsu Flowers –Muhammet Karagünnü – Muğla / Beyobası, Turkey

Muhammet: “ Bu Tango serisini yetiştirdiğimiz ilk sezon. Syngenta’nın çelikleri genetikleri ile buluştuğum için son derece mutluyum.Tango’nun hızlı ve güçlü bir kök gelişimi var. Yaprak kalitesi ve büyüklüğü kullandığım diğer koyu yaprak zonale sardunyalardan daha iyi.Diğer sarsunyalara göre Tango’nun bitki gelişimi de oldukça güçlü ve hızlı bu nedenle hızlı bir şekilde saksıyı dolduruyor.”

Muhammet: "This is our first season with production of Pelargonium Tango. I am happy to meet the Syngenta vegetative genetics, which are new for our market. This Tango variety has easy and strong root development on the plants. It’s leaf quality and leaf size are better than what I was used to. Tango has a good branching plant habit and fills the pot very quickly when I compare this with other deark leaf Pelargonium Zonale series."

Tango Pelargonium - Gülsu Flowers –Muhammet Karagünnü – Muğla Beyobası Turkey

Switched to Tango

Lalegül Peyzaj – Şükran Dilsiz – Bayındır / İzmir, Turkey: Geçen yıl, Syngenta genetiklerine bir dönüş yaptık ve bundan son derece mutluyuz. Tango koyu yaprak segmentinde gitki yapısı çok güçlü olan bir seri. Renkleri son derece göz alıcı. Kompakt ve hızlı gelişiyor. Sıcak iklim koşulları için çok ideal bir genetik.

Lalegül Peyzaj – Şükran Dilsiz – Bayındır / İzmir, Turkey: "We switched back to Syngenta genetics last year and are very satisfied with it. Tango has a very strong plant habit in the dark leaf Pelargonium segment. The colours of Tango are very eye-catching. It is growing very compact and easy. This is one of the best series for warmer climate production.

Tango Pelargonium - Lalegül Peyzaj – Şükran Dilsiz – Bayındır İzmir, Turkey

Tight as Tango

Tango, yüksek yoğunluklu üretim için birim alan açısından en verimli Pelargonium serisidir. Bu çeşit, koyu yapraklı kompakt bir sardunya anlamına gelir. Yoğun renklerle kontrastı çok çekicidir. Tango, 10,5-12 cm saksılarda yüksek yoğunluklu üretim için çok uygundur.

  • Yüksek yoğunluklu üretim için yarı kompakt standart tip.
  • Koyu yaprak ve güçlü çiçek rengi arasında güzel kontrast.
  • Güçlü bahçe performansı.

Tango is the most space-efficient Pelargonium zonale for high density production. This variety stands for a compact pelargonium with dark leaves. The contrast with the intense colors is very attractive. The Tango is very suitable for high density production in 10,5-12 cm pots.

  • Semi-compact standard type for high density production.
  • Beautiful contrast between dark foliage and strong flower color.
  • Strong garden performance.

Bu tanıklıkları aşağıdaki linktende takip  edebilirsiniz; Syngenta Flowers Business International Cuttings Catalogue 2021-2022.

Read these stories in our Syngenta Flowers Business International Cuttings Catalogue 2021-2022.

Go to Syngenta Flowers Turkey.

Author

Can Erol
perm_identity
Syngenta Flowers