Syngenta Flowers Üretiminize Değer Katıyor

Turkey

Can Cahit Erol ile Türkiye’de çiçek sektörünü ve Syngenta Flowers’ı konuştuk. Syngenta 150 yıllık tecrübesiyle dünyanın birçok ülkeside hizmet veriyor. Syngenta Flowers Türkiye’nin potansiyelini görerek bir yıl önce başlattığı yeni organizasyonu ile çiçek sektörüne değer katıyor.

Can Cahit Erol: “Syngenta çiçek konusunda dünyada lider bir firma, Türkiye’de de kısa süre içerisinde bu noktaya ulaşmayı hedefliyoruz. Emin adımlar atarak, uzun süreli ve sürdürülebilir bir organizasyonla uzun yıllar başarımızı devam ettirmek istiyoruz.”

Can Erol posing in front of flowers hanging baskets Turkey

Can Bey öncelikle sizi tanıyalım, Syngenta Flowers’ta görevleriniz nelerdir?

Syngenta Flower firmasında Key Account Manager olarak görev yapıyorum, Syngenta Flowers’ın satış organizasyonu anlamında Türkiye’deki tek yetkilisi ve sorumlusuyum, distribütör ve müşteri ilişkilerimizi yönetiyorum. Firmamızın uzun ve kısa vadeli satış planlarının oluşturulması, yeni satış kanallarının belirlenmesi, yeni ürünlerin pazara dahil edilmesi vb. konular üzerine çalışmalar gerçekleştirerek projelerin hayata geçirilmesinden sorumluyum.

Syngenta Flowers Bursa site birdsview

Hollanda ofisimize bağlı çalışıyorum. Hollanda ofisimiz ile koordineli olarak Syngenta Flowers’ın Türkiye’deki faaliyetlerinin organizasyonunu ve koordinasyonunu sağlıyorum.

Syngenta Flowers Bursa site Turkey

Syngenta Flowers’da Business International ekibinin içinde yer alıyorum. Ekibimizde; Türkiye, Çin, Rusya, Latin Amerika, Hindistan gibi satış ve dolayısıyla çiçek tüketim potansiyelinin yüksek olduğu ülkeler ve bölgeler yer alıyor, bu ülkelerdeki faaliyetlerimiz Business International ekibimiz tarafından yönetiliyor.

Syngenta Flowers Cyclamen - greenhouse concrete floor

Syngenta tarım sektöründe çok uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip

Syngenta dünyanın en köklü ve iyi organize olmuş tarım firmalarında birisidir. Bizim çalışma alanlarımız temel olarak süs bitkisi tohumu ve köksüz çeliği, bitki koruma, sebze ve tarla bitkisi tohumlarıdır. Süs bitkileri alanında tohum, fide ve köksüz çelik satışı yapıyoruz. Bu segmentte en fazla ürün gamına sahip olan firmayız. Hem tek yıllık ve çok yıllık çiçek tohumlarını, hem köksüz çelik çeşitlerini, sıklamen, ponsetya, krizantem vb. gibi çiçekle ilgili aklınıza gelebilecek önemli ürünlerin hepsini en kaliteli şekilde kendi bünyesinde barındıran tek firmayız.

Syngenta Flowers Cyclamen

Yeni çeşitlerin geliştirilmesi ile ilgili ciddi Ar-ge çalışmaları yaparak, çiçek sektörünün kalite anlamındaki öncüsü olmaya devam ediyoruz.Yeni piyasaya sürdüğümüz, Vinca Cora XDR, Impatiens Imara, Begonia Tuberhybrida Limitless gibi inovatif çeşitlerimizle erkenci, kompakt, hastalık ve sıcak dayanımlı çeşitlerimizi üreticilerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

Süs bitkisi tohum üretimi alanında Türkiye ve Guetamala’da, köksüz çelik üretim konusunda Kenya’da en iyi olanaklarla donatılmış, kendimize ait tesislerimizde süs bitkisi tohumu ve köksüz çeliği üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Bunların yanında genel olarak Syngenta, üreticilerin mevcut kaynaklarını daha iyi kullanmalarını sağlayarak küresel gıda güvenliğini artırmaya yardımcı olan lider bir tarım şirketidir. 100’ü aşkın ülkede 49.000 çalışanımız, dünya standartlarında bilimsel ve yenilikçi çözümler ile bitkilerin doğru yetişmesi için çalışmaktadır. Şirket olarak çalışmalarımız verimli topraklarımızı korumaya, biyolojik çeşitliliği artırmaya ve kırsal kesimde yaşamı canlı tutmaya adanmıştır diyebilirim.

Syngenta Flowers Lavandula

Syngenta’nın bitkilerle olan deneyimi 150 yıldan da öncesine dayanmaktadır. Syngenta, bitkilerin dilinden anlar ve potansiyelini hayata geçirir. “Bitkideki Potansiyeli Hayata Geçirmek” şirketimizin amacıdır. Syngenta bu amacı gerçekleştirebilmek için dünyadaki tüm çalışanlarımız, kendi yerel koşullarında edindikleri bilgi ve tecrübeleri paylaşarak daha iyiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin çiçek potansiyeli yüksek

Syngenta’nın Türkiye’deki merkezi ticaret ofisi İzmir’de yer alır. Bir de Bursa’da yer alan ve Syngenta Flowers’a bağlı olarak çalışan tohum üretim merkezimiz var. Çiçek tohumu üretim tesisimiz Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alıyor. Burada özellikle kışlık ürünlerin tohumları üretiliyor. Bu bitkiler; menekşe, şakayık, sıklemen, çuha gibi Syngenta için önemli olan ürünler. Bursa’da Uludağ’ın eteklerindeki 30’dan fazla köyde 700’e yakın üretici ile 30 yıldır sözleşmeli üretim tohum üretimi gerçekleştiriyoruz.  Bu da bölgedeki halka önemli bir gelir kaynağı sağlıyor. Bu bizim için çok önemli, çünkü kırsal kalkınmaya destek olmak, belirli bölgelerdeki üreticilere ürün kalitelerini arttırmak için teknik destek sağlamak hem bölgeye hem de sektöre büyük katkılar sağlamaktadır.Aynı zamanda Bursada ki tesisimiz Global gap ve Grassp sertifikalı bir üretim gerçekleştirerek Türkiye’de süs bitkisi materyali üretimi konusunda bir ilke imza atmaktadır.

Bursa’da üretilen satışa hazır, kalite testine tabi tutulmuş, üstün kaliteli tohumlar öncelikle Hollanda’da bulunan merkezimize gönderiliyor ardından dünyanın tüm ülkelerine dağıtımı sağlanıyor. Türkiyede ki tohum üretimini ve Türkiye’ye olan satışımızı ayrı organizasyonlar olarak ele alıyoruz. Ama tabiyki kendi içimizde yeri geldiğinde koordine olup, işbirlikleri gerçekleştirebiliyoruz.

Syngenta Flowers production greenhouse Bursa Turkey

Türkiye 4 mevsimi yaşayan, iklimiyle, turizm potansiyeliyle aktif ve enerji dolu nüfusu ile bizim için çok önemli bir ülke. Biz Syngenta Flowers firması olarak işini büyük bir tutku ve çoşkuyla yapan kişilerden kurulmuş bir ekibiz. Bu anlamda Türkiye bizim değerlerimizi içinde barındıran büyük bir potansiyel.

Artık sahadayız, fideliklerleyiz, üreticilerleyiz, kooperatiflerleyiz, belediyelerleyiz… Düzenli olarak ziyaretlerde bulunuyoruz, sorunları dinliyoruz, çözüm bulmaya çalışıyoruz.  Syngenta gücünü ve tecrübesini önümüzdeki dönemde tüm çiçek sektörü ile paylaşmak istiyor.

 

Çiçek konusunda lider firma

Syngenta çiçek konusunda dünyada lider firma, Türkiye’de de kısa süre içerisinde bu noktaya ulaşmayı hedefliyoruz. İlk yılımızda ciddi ilerlemeler kaydettik. Emin adımlar atarak, bulunduğumuz konumu sağlamlaştırarak uzun süreli ve sürdürülebilir bir organizasyonla uzun yıllar başarımızı devam ettirmek istiyoruz.

Şu anda satışlarımızı ana distribütörümüz olan Türkiye’nin köklü tohumculuk firmalarından İstanbul Tohumculuk ile uyum içerisinde yapıyoruz. Birde bizim Varinova markalı sıklamen çeşitlerimizden fide üretimi yapan Bayçikoop direk ticari faaliyetimizin olduğu diğer müşterimizdir. Kendileri aynı zamanda piyasaya yeni çıkaracağımız sıklamen çeşitlerimizin sıcaklık adaptasyon denemelerini İzmir’de takip etmektedirler.

Müşterilerimiz firmamızın tek yıllık ve çok yıllık süs bitkisi tohumlarını, köksüz çelik ve fide tedarikini İstanbul Tohumculuk’tan, Varinova markamıza ait sıklamen fidelerinin tedariğini ise Bayındır Çiçek Üreticileri Kooperatifi (Bayçikoop) üzerinden yapabilirler.

Viola Delta

Türkiye’de süs bitkileri sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Pandemi dönemini nasıl geçirdiniz?

Son dönemlerde belediyelerin peyzaj alanında yaptıkları alımların azalmasıyla birlikte piyasada daralma gözlemleniyor. Bundan üç yıl öncesini baz alarak yaptığımız analizlerde  mevsimlik çiçek talebinde ciddi bir daralma olduğunu görüyoruz. Bu durum son yıllarda artarak devam ediyor. Şöyle bir olumlu taraf var; çiçek insanımız için olmazsa olmazlardan biri haline geldi. halkımız artık bahçesinde, balkonunda bakmak için çiçek alıyor ve her evin önemli bir parçası haline geldi çiçekler. Bu anlamda saksılı çiçek üretimi artıyor ve bu ürünlere olan talebin her geçen gün arttığını görüyoruz. Özellikle pandeminin bu noktada olumlu etkisi oldu. Çünkü insanlar evlerinde ve bahçelerinde daha fazla vakit geçirdiler. Bu durum da çiçeğe olan talebi arttırdı.

Bursa site 1

Çiçek Türkiye’de hane hakları için önemli bir tüketim maddesi

Artık çiçek Türkiye’de hane hakları için önemli bir tüketim maddesi haline geldi. Sektörün geleceği bu açıdan oldukça parlak. Syngenta’nın da Türkiye’de yapılanmasının sebeplerinden biride bu durumdur. Türkiye’de çiçek sektörü profesyonelleşiyor ve her geçen gün ilerleme kat ediyor.Öyle ki pandemi sürecinde Syngenta Flowers olarak Türkiye’ye giriş yaptık. Birçok olumsuzluğun yaşandığı bir dönemde dünyanın en önemli çiçek firmasının burada yatırım yapması, Türkiye’ye duyduğu güveni göstermektedir. Biz memnunuz, bir yıl geçti ve en zor dönemde başladık. Ben göreve başladıktan 1 ay sonra sokağa çıkma yasakları başladı ve yaklaşık 3 ay sürdü. Yaşanan olumsuzluklara rağmen yolumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Geleceğe dair en ufak bir endişemiz bulunmuyor.

Syngenta Flowers olarak amacımız kaliteli genetiklerimizle şehirleri, mekanları renklendirmek ve güzelleştirmek.Aynı zamanda çiçeğin içerisinden geçtiğimiz zorlu pandemi sürecinde toplumumuza mental anlamda ciddi katkıları olduğunu düşünüyoruz. Syngenta Flowers kendisi ile hareket eden müşterilerini güçlendirerek yoluna emin adımlarla devam ediyor. Tüm sektörümüzü Syngenta Flowers’ın enerjisine katılmaya davet ediyoruz.

Average: 2.3 (3 votes)

Author

Can Erol
perm_identity
Syngenta Flowers