Spring season brings excitiment in Turkey

Turkey

In the week before Eastern holidays, Can Erol did a business trip to visit growers in the South Aegean region. The growers that he visited work together in a villager cooperative. They produce flowers for Turkey's touristic regions like Bodrum, Marmaris, Didyma etc. This cooperative is becoming a bigger player in the region and growers are continuously profesionalizing their business. The growers have radically expanded their Syngenta assortment in the past year and are proudly presenting their results. 

Paskalya tatilinden 1 hafta önce Can Erol güney Ege bölgesine bir üretici ziyaretinde bulundu. Ziyarette bulunduğu kooperatifte birçok üretici birlikte çalışır.Bodrum, Marmaris, Didim gibi bölgelere çiçek üretiyorlar. Bu kooperatif bölgede önemli bir oyuncu haline geliyor ve yetiştiriciler işlerini sürekli olarak profesyonelleştiriyorlar. Yetiştiriciler, geçtiğimiz yıl Syngenta ürün yelpazesini radikal bir şekilde genişletti ve sonuçlarını gururla sunuyorlar.
 

Can Erol holding Ranunculus Magic and grower hold Osteospermum Asti

Can Erol is holding a pot of Ranunculus Magic Yellow. This genetically compact Ranunculus has large double flowers. Can: "I am very happy with how this variety is performing here, under these circumstances. We know Magic is a variety that can be grown quite easily and can be shipped at high density. Look at these irresistbile flowers on this perfectly sized plants! This pot is definitely going to result in a impulse purchase at a high price, so early in the season. My compliments to this grower, for doing a fantastic job."
The grower next to Can is holding a Osteospermum ecklonis series called Asti. This Asti from seeds is availble in white, purple, lavender shades and purple bicolor. This variety was awarded with the All-American Selection Award in 2008 and has been a proven variety even since.

Can Erol, Ranunculus Magic Yellow'dan bir saksı tutuyor. Bu genetik olarak kompakt şakayık büyük katmerli çiçeklere sahiptir. Can: "Bu çeşidin burada, bu şartlar altında gösterdiği performanstan çok memnunum. Magic'in oldukça kolay yetiştirilebilen ve kolayca sevk edilebilen bir çeşit olduğunu biliyoruz. Bu mükemmel kompaktlıktaki bitkilerdeki bu dayanılmaz çiçeklere bakın! Bu saksı, kesinlikle yüksek bir fiyattan hızlı bir satın alma ile sonuçlanacak. Harika bir iş çıkardığı için Aydın beyi tebrik ediyorum."

Can'ın yanındaki yetiştirici, Asti isimli  Osteospermum ecklonis serimizi elinde tutuyor. Tohumlardan elde edilen bu Asti, beyaz, mor, lavanta tonları ve mor çift renkli olarak mevcuttur. Bu çeşit, 2008'de All-American Selection Award ile ödüllendirildi ve o zamandan beri kendini kanıtlamış bir çeşit oldu.

Can Erol holding Calliope M Pink

The Calliope M is a vegetative interspecific pelargonium. This breakthrough collection combines the best of zonal and ivy geraniums into one superior plant. Characteristics such as heat loving, drought tolerant, large semi-double flowers, extremely well branched and vigorous make Calliope the new standard for geraniums. Can: "I really like our Calliope M. This grower has grown them in 23 cm pots and the performance was great. It is really super genetic and I’m sure that it will be a popular variety by Turkish growers in the coming years."

Calliope M çelikten üretim, interspesific bir Pelargonium. Bu kolleksiyon en iyi zonal ve Ivy sardunyalarının tek bir bitkide mükemmel birleşimini sunarak, yeni bir çığır açıyor. Sıcak seven yapısı, susuzluk toleransı, büyük yarı katmerli çiçekleri, çok iyi yan dallanmaları ve iri bitki özellikleri ile Calliope, sardunyanın yeni özelliklerini belirliyor.

Can: ” Calliope M çeşidimizi gerçekten çok beğeniyorum. Elimdeki çiçekleri üretici 23 cmlik saksıda üretti ve performans gerçekten mükemmel. Süper bir genetik ve önümüzdeki yıllarda Türkiyedaki üreticilerimiz için en popüler çeşitlerden biri olacağına eminim.”

Syngenta Flowers Key Account Manager Can Erol holding Calliope L Dark Red in a grower facility

Calliope L Dark Red features large dark velvet red flowers that work equally well in the landscape and baskets or containers. This variety is unmatched on the market and has garnered numerous performance-trialing awards.

Calliope L Dark Red, geniş saksıda, askılı saksıda ve alan uygulamalarında eşit derecede iyi çalışan özellikleri ve kadife kırmızı iri çiçekleriyle birçok performans değerlendirme ödülüne sahip eşsiz bir çeşittir.

Syngenta Flowers Pelargonium Pinto -2

With Pinto Premium series, Syngenta Flowers offers a more economical alternative to the vegetative assortment. These Pelargonium x hortorum varieties (from seeds) prove a good alternative for growers who suffer financially from the Corona conditions in Turkey and the challenging economical situation. The well-branched, vigorous plants adapt easily to high density production in small pots, yet have outstanding garden vigor. The large, high quality flowers on short stems are easier to ship and have high impact at retail. With 14 colors the Pinto Premium offers a broad assortment of vibrant colors and novely patterns. Pinto Premium White to Rose has won the All-America Selections award for performance in North American trials. And the variety was also awarded with a Fleuroselect Gold Medal, having obtained one of the highest scores ever achieved in the Fleuroselect pack trials, including a 1.89 out of a possible 2.0 points for innovation. 

Pinto Premium serisi ile Syngenta Flowers, çelikten sardunya türlerine göre daha ekonomik bir alternatif sunuyor. Bu Pelargonium x hortorum çeşitleri (tohumlardan), Türkiye'deki Corona koşullarından ve zorlu ekonomik durumdan maddi olarak zarar gören yetiştiriciler için iyi bir alternatif olduğunu kanıtlıyor. İyi dallanmış, güçlü bitkiler, küçük saksılarda yüksek yoğunluklu üretime kolayca uyum sağlar, ayrıca olağanüstü bir bahçe gücüne sahiptir. Kısa saplardaki büyük, yüksek kaliteli çiçeklerin nakliyesi daha kolaydır ve perakende satışta yüksek etkiye sahiptir. Pinto Premium, 14 renk ile çok çeşitli canlı renkler ve yeni desenler sunar. Pinto Premium White to Rose, Kuzey Amerika denemelerindeki performansıyla All-America Selections ödülünü kazandı. Çeşit ayrıca Fleuroselect denemelerinde elde edilen en yüksek puanlardan birini elde ederek Fleuroselect Altın Madalyası ile ödüllendirildi, inovasyon için olası 2,0 puan üzerinden 1,89 puan aldı.

Syngenta Flowers Viola Delta

Can: "I always like to see our Viola Delta in the market. Because this fantastic series always goes together with a smiling grower. Delta is the number 1 pansy in the world and I am very happy and proud to bring this fantastic viola x wittrockiana back to the Turkish market. The timing, compactness, flower size and shelflife are unparalleled."

Can: “Menekşe Delta’yı piyasada görmek herzaman hoşuma gidiyor. Çünkü bu mükemmel seri, üreticilerin yüzünü herzaman güldürüyor. Delta, dünyanın 1 numaralı menekşe serisi ve bu fantastik menekşe çeşidinin Türkiye piyasasına geri dönüyor olması beni çok mutlu ediyor. Zamanlama, kompaktlık, kısa çiçek sapı, çiçek büyüklüğü, raf ömrü hepsinin aynı bitkide birleştiği mükemmel bir seri.”

Can Erol holding Dianthus Venti Parfait

"And finally, I would like to show the Dianthus chinensis. Our series Venti Parfait have three fantastic colors: Blueberry, Crimson and the Crimson Eye, that I am showing right here. The mega-sized flowers cover the plant completely and can be grown for both spring and autumn sales." 

"Ve son olarak, Dianthus chinensis'i göstermek istiyorum. Venti Parfait serimizin üç harika rengi var: Yaban Mersini, Kızıl ve Kızıl Göz. Mega boyutlu çiçekler bitkiyi tamamen kaplar. Hem ilkbahar hem de sonbahar satışları için uygundur. "

"The Corona pandemic is impacting lives of the people in Turkey heavily. Working from how during Corona conditions is stressfull for everybody. But being able to visit growers again and see our beautiful genetics in the greenhouses makes me very happy again and motivates me even futher to walk the extra mile for our customers and growers. Together we bring the fantastic colors of Syngenta's genetics to the Turkish consumers. To bring color and joy to their life during difficult times. 

I wish happy easter for all the colleagues and customers who celebrate this special day!"

"Corona salgını Türkiye'deki insanların yaşamlarını büyük ölçüde etkiliyor. Corona koşullarında çalışmak herkes için stresli. Ancak yetiştiricileri ziyaret etmek ve seralarda güzel genetiğimizi görmek beni  mutlu ediyor ve motivasyonumu arttırıyor. Syngenta genetiklerinin fantastik renklerini Türk tüketicisiyle buluşturmak, zor zamanlarda hayatlarına renk ve neşe getirmek konusunda bir katkı sunmak gerçekten eşsiz bir deneyim.

Bununla birlikte bu özel günü kutlayan tüm çalışma arkadaşlarıma ve müşterilerimize mutlu paskalyalar dilerim!"

Go to Syngenta Flowers Turkey.

Author

Can Erol
perm_identity
Syngenta Flowers