Pride and joy

Turkey

Üreticileri ziyaret etmeyi seviyorum. Kendi memleketim İzmirde ki ziyaretler beni ayrıca mutlu ediyor. Dün benim için özel bir gündü çünkü kendi şehrim İzmir Büyük Şehir Belediyesi için üretim yapan bir kooperatifi ziyaret ettim. Kooperatif yetkilileri ile biraraya gelmek güzeldi. Syngenta genetikleri uzun bir aradan sonra bu kooperatif aracılığı ile İzmirlilerle buluşuyor. Buna tanıklık etmek gurur vericiydi. Sevkiyatlara kompakt tip Aslanağzımız Snaptini ile başlandı.

I always love to visit growers in Turkey. But when I can visit growers in my home town Izmir, this makes me especially proud. Yesterday was a fantastic day. Because I could finally visit the flower cooperative again that delivers to the Izmir Metropolitan Municipality. So I was very happy to meet with our clients again. It was since quite a few years that Syngenta was able to deliver to this cooperative again. We started with our beautiful dwarftype Antirrhinum majus Snaptini series here in the greenhouse.

Anthirrhinum Snaptini for Izmir Metropolitan Municipality 3

Fotoğraflarda görüldüğü gibi Snaptini güçlü bir bitki yapısına sahip. Bitki gövdesi kalın ve güçlü. Çiçeklenme bitkinin tepesinde gerçekleşiyor ve çiçekleri büyüklüğü ile dikkat çekiyor.

On the pictures you can clearly see that Snaptini has a strong plant habit. The plant stem is thick and strong. Flowers are blooming on the top and sizes are big.

Anthirrhinum Snaptini for Izmir Metropolitan Municipality 2

Harika bir dizayna sahip yeni sezon kataloğumuza baktığımda, Aslanağzı Snaptini çeşidimizin saksıya alındıktan sonra 7-9 hafta arası bir satışa hazır olma süresi olduğunu net bir şekilde görülüyor. Anthirrhinum Majus bizim gibi güneşin bol olduğu akdeniz ülkelerine uyumludur, güneşi sever. Izmir’in yıllık ortalama yağış miktarı 695,4 mmdir fakat yağışların büyük bölümü Kasım ve Mart ayları arasında gerçekleşir.

When I visited the grower, I referred to our great looking new Seeds catalogue where it clearly states that the Snaptini takes 7 - 9 weeks crop time after potting. Of course the Antirrhinum majus likes sun, which is plentiful available here in the Mediterranean climate. The total precipitation for İzmir averages 695.4 mm (27.38 in) per year; however, the vast majority of the city's rainfall occurs from November through March.

Can Erol shows Pelargonium Calliope M together with growers of Izmir Metropolitan Municipality

Kooperatifin üretim ekibi ile Calliope genetiklerimizin fotoğraflarını çekmek oldukça eğlenceliydi. Bana Calliope’nin M, Landscape ve Cascade serilerine yoğun talep olduğunu söylediler. Bu doğru, Calliopeler büyük, kendini temizleyen çiçekleri ile sıcak ve susuz ortamlara Türkiye’de rahat bir şekilde adapte olabiliyor. Calliopeler ayrıca sıcak yaz günlerinde çiçeklenmesini sürdürebiliyor.

The growers liked to take a picture with me showing their Pelargonium Calliope M, Landscape and Cascade. They informed me that there is a lot of demand for Calliope, because of it's heat tolerance. And it's true, Calliope's very large, single, self cleaning flowers can handle the heat and drought of Turkey very well. Calliope keeps flowering, also under the Turkish hot conditions. 

Calliope çelitlerimize the Cuttings Catalogue for Syngenta Flowers Business International 2021-2022 linkinden ulaşabilirsiniz.

Find our Calliope assortment in the Cuttings Catalogue for Syngenta Flowers Business International 2021-2022.

Go to Syngenta Flowers Turkey.

Author

Can Erol
perm_identity
Syngenta Flowers