Türkiye Sardunya Sezonu başlamak üzere!

Turkey

 

TÜRKİYE 16.09.2021

Bugün bir metin mesajı aldım. "Merhaba Ruud, sardunya köksüz çelikleri'nin Türkiye'ye ilk gelenleri teslim edildi. Harika görünüyorlar, saygılar Can." O mesajın olduğu fotoğraflar beni çok mutlu etti.

Türkiye'deki Kilit Müşteri Yöneticimiz Can Erol'un bu sezon için müşterilerinin heyecanını paylaştığını görmek harikaydı. Tekrar mükemmel sardunya bitkileri yetiştirmeye güvenle başladılar. Afrika üretim tesislerimizden ithal edilen yüksek kaliteli çeliklerimiz, onlara gelişkin bir üretim döngüsüne ulaşmaları için hızlı bir başlangıç ​​sağlayacaktır. Can, Türk yetiştiricilerinin  resimlerini paylaştığında, üretim seralarında gördüğüm muhteşem bitki kalitesi beni çok etkiledi. Ancak seçkin Hollandalı  yetiştiriciler tarafından yetiştirilen bir teknik uzman olarak, Türk yetiştiricilerle ve bu sezon sardunyalarımızı üreten diğer tüm yetiştiricilerle bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

Sardunya yetiştirmek için ipuçları;

Burada, fideleme yolculuğunun en kritik anlarında, çelikten fide üretiminizi desteklemek adına birkaç önemli noktayı paylaşmak istiyorum;

Hazırlıklı ol!

Üretim alanınızın iyice temizlendiğinden ve dezenfekte edildiğinden emin olun. Yetiştirme ortamınızın tamamen suya doymuş olup olmadığını kontrol edin. Ekibinize talimat verin ve  ürünler geldikten hemen sonra köksüz çelikleri saplama işlemine başlamak için onları hazırlayın.

Hazır olun!

Kutular geldiğinde orada olun. En kısa sürede çelikleri soğutulmuş alanınıza getirin. İklimi 4°C ile 7°C arasında bir sıcaklığa ayarladığınızdan emin olun. Kesimler için bu kritik bir an, bu yüzden buraya dikkat etmeniz gerekiyor. Kutuları açın, fazla etileni çıkarmak için paketlerin arasını genişletin ve birkaç paketin içindeki sıcaklığı ölçün. 4 -10°C arası ideal, 11-15°C orta derecedir. Sıcaklık 15°C'yi aştığında, çeliklerinize zarar verme riskiniz vardır.

Turkish Pelargonium Season is about to start! 

Today I got a text message. "Hi Ruud, first arrivals of Pelargonium URC are delivered in Turkey. Looks excellent, kind regard, Can." The pictures with that message made me really happy. 

It was great to see Can Erol (our Key Account Manager in Turkey) sharing the excitement of his customers for this season. They start with confidence to grow excellent pelargonium plants again. Our high quality cuttings imported from our African production facilities will give them a jump start to a flourishing production cycle. When Can shared pictures of the craftmanship of Turkish growers, I was impressed about the fantastic plant quality I saw in the garden centers. But as a technical specialist being bred by the outstanding Dutch quality growers, I would like to share some pointers with the Turkish growers, and all others who are producing our Interspecific Pelargoniums this season. 

Tips for cultivating pelargonium

Here I share a few key focus area’s for nurturing your cuttings during the most critical moments in their journey to become a young plant:

Be prepared!

Make sure your propagation area is thoroughly cleaned and disinfected. Check if your plugs are fully saturated. Instruct your team and prepare them for starting sticking immediately after arrival.

Be present!

Be there when the boxes arrive. Bring them as soon as possible to your cooler set. Make sure you had adapted the climate to a temperature between 4°C  and 7°C. For the cuttings, this is a critical moment, so you need to be paying attention here. Open the boxes, space out the bags with cuttings to remove any excess of ethylene, and measure the temperature inside a few bags. Between 4 -10°C it's ideal, 11- 15°C is moderate. When temperature exceeds 15°C you risk damaging your cuttings.

pelargonium_box_temperature_packing_cuttings

Köksüz çelikleri yetiştirme ortamına saplarken,

Meslektaşım Julia'nın (Rusya Kilit Müşteri Yöneticisi) açıkça belirttiği gibi: "Yetiştiricilerin bitkiler arasında yeterli boşluk bırakmayı düşünmesini gerçekten seviyorum, bu işlem size yüksek kaliteli ve kompakt fidelerle geri dönüyor"

Yetiştirme ortamının ıslaklık seviyesini 5 olarak başlatın ve seviye 4'e kadar kurumasını sağlayın.

When sticking

As my colleague Julia (Key Account Manager Russia) pointed out clearly: "I really like that this growers is thinking of keeping enough space between the plants, it pays you back with high quality and compact young plants." 

Start in substrate at moisture level 5, allowing it to dry towards level 4.

Calliope pelargonium plugs in a tray Turkish grower

 

Kök yaparken

Sisleme/buğulama ile köklendirme, plastik tünellerle kapama işlemine göre daha fazla tercih edilir. Peki neden? Sisleme, çeliklerinizi aktif tutacaktır, bu işlem buharlaşma yoluyla, iz elementlerin sürekli akışı ile yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırır.

Sisleme programları, yerel ışık ve sıcaklık koşullarınıza bağlı olarak değişir. Çeliklerinizi hafif ıslak tutmak ve solmalarını önlemek için yeterli nemi uygulayın.

Sislemeye balangıç olarak, 24 saat boyunca 4-6 kerelik uygulama ile başlayın. Yaprakları damla oluşmayacak şekilde ve derecede nemlendirin. Çeliklerinizi ıslak ve sert tutarken takip eden günlerde sislemeyi hızla azaltın.

Çelikler, yetiştirme ortamına saplandıktan sonra 24 saat boyunca düzenli olarak nemlendirilelerek solmayan bir aşamaya ulaşılmalıdır. 24 saat sonra yoğun bir şekilde solmaya devam eden çelikler düzensiz kallus yapacak ve köklenmede gecikecektir.

3-4 gün sonra buğulama işlemi önemli ölçüde azaltılmalıdır. Sisi çok sık veya çok fazla uygulamak yaprak hastalığına ve doku bozulmasına neden olabilir.

When rooting

Rooting by fogging/misting has a preference over coverage by plastic tunnels. Why? Fogging will keep your cuttings active, hence it accelerates build up of new cells by the constant flow of water with nutrients through evaporation.

Mist schedules vary depending to your local light and temperature conditions. Apply just enough moisture to rehydrate the cuttings and to keep them from wilting.

Start misting straightaway after sticking with 4-6 cycles over 24hrs. Just moist the foliage while avoiding drip-off and quickly reduce during days to follow while remaining your cuttings hydrated and turgid.

Cuttings should be hydrated and in a non-wilted stage within 24 hours after sticking. Cuttings that continue to wilt heavily after 24 hours will callus unevenly and will be delayed in rooting.

Misting should be significantly reduced after 3–4 days. Applying mist either too often or too much can lead to foliar disease and tissue breakdown.

Fogging young plants Syngenta

Author

Ruud van Zundert
perm_identity
Syngenta Flowers